The cheapest henna snack is 100 TL

With the beginning of the wedding season in Kayseri, there is an increase in activity in nut stores, and the cheapest henna snack is being sold for 100 TL. As the summer months approach, couples who will get married have started to complete their wedding preparations. A must-have for henna nights …

The cheapest henna snack is 100 TL
Publish: 20.06.2024
Updated: 24.06.2024 23:14
1
A+
A-

With the start of the wedding season in Kayseri, there is an increase in activity among dried fruit vendors, and the cheapest henna snack is being sold for 100 TL. As the summer months approach, couples getting married have started to complete their wedding preparations. The essential snacks of henna nights have begun to be packaged to be distributed to guests. Muharrem Solak, a dried fruit vendor, stated that the most economical package starts at 100 TL per kilo, mentioning that citizens who want to buy dried fruits for 200 people can manage it for 2,000 TL with the economical package, but if they choose the luxury package, this price can go up to 7,500 TL. Solak, who mentioned that the price per kilo of the economical package of henna snacks ranges from 100 TL to 370 TL, said, ‘Currently, the price for hazelnut kernels is 390 TL, the price for pistachios is 490 TL, and our most preferred 5-way mix starts at 300 TL. Currently, our wedding snacks start at 100 TL and go up to 370 TL per kilo. Everyone’s choice varies according to their budget. Our citizens want to distribute the best according to their wedding budget. Our most affordable henna snack contains mainly chickpeas and peanuts. As we add more expensive items such as pistachios, almond kernels, cashews, and hazelnuts, the prices increase. The price of our economical package is 100 TL. It includes crispy chickpeas, chocolates, honey sesame peanuts, seasoned corn, peanuts, and chickpeas. From our 5-kilo snack pack, snacks are available for 50 people. So, if you want to buy dried fruits for 200 people, you need to buy 20 kilos of snacks. If you choose the economical package, you will have managed the snack issue for 2,000 TL at 100 TL per kilo. However, if you want it to include high-quality and luxury items, our price goes up to 7,500 TL.’

Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.